Telefony Samsunga wysyłają zdjęcia do losowych osób bez wiedzy użytkownika?

Od kilku dni użytkownicy serwisu Reddit[1] pytają i snują teorie, w jaki sposób zdjęcia z ich telefonów zostały wysłane do znajomych z listy kontaktów. Niestety nie jest to wynik działania szkodliwego oprogramowania, które kilka osób mogło przypadkowo zainstalować, ale prawdopodobnie błąd w niektórych modelach telefonów Samsung Galaxy.

Jak donosi serwis Niebezpiecznik[2] błąd prawdopodobnie występuje w najnowszej wersji aplikacji „Wiadomości” (Samsung Messages), którą posiadają m.in. modele Galaxy S9, S9 Plus oraz Note 8. Niestety właściciel nie wie o tym, że program wysyła zdjęcia wiedzy bez jego zgody. Cały proces przeprowadzany jest w tle i nie można zweryfikować jakie zdjęcia zostały wysłane. Jedyne co można ustalić to numer pod jaki została wysłana fotografia. Wystarczy sprawdzić logi/biling bezpośrednio u operatora. Aby uniknąć takiej sytuacji wystarczy zablokować aplikacji „Wiadomości” dostęp do zdjęć.

Settings -> Apps -> Samsung Messages -> Permissions -> Storage.

Dziennikarze z różnych portali wysłali[3] do Samsunga prośbę o komentarz w tej sprawie. Samsung poinformował, że jest świadomy tego problemu i dedykowany zespół przygląda się sprawie. Ciężko w tej chwili stwierdzić jak jest skala problemu, gdyż póki co odnotowano przypadki jedynie w USA.

[1] https://www.reddit.com/r/GalaxyNote8/comments/8u7i13/so_s9s_have_been_sporadically_sending_the_entire/
[2] https://niebezpiecznik.pl/post/powazny-blad-w-smartfonach-samsunga-telefon-po-cichu-wysyla-twoje-prywatne-zdjecia-losowym-znajomym/
[3] https://gizmodo.com/a-bug-in-samsungs-default-texting-app-is-sending-random-1827291759

0 replies on “Telefony Samsunga wysyłają zdjęcia do losowych osób bez wiedzy użytkownika?”