Prawie 100 modeli smartfonów podatnych na ataki!

Zdalne przejęcie kontroli nad smartfonem i potajemne śledzenie użytkownika nigdy nie wydaje się zbyt ciekawą perspektywą. Niestety, w takiej właśnie sytuacją znalazło się wielu posiadaczy budżetowych smartfonów (chociaż na liście podatnych modeli są też znane marki z wyższej półki). 

Jak donosi firma Kryptowire (specjalizująca się w bezpieczeństwie urządzeń mobilnych), która odkryła lukę w popularnych układzie UNISOC SC9863A, telefony i inne urządzenia z niego korzystające narażone są na zdalne ataki oraz szpiegowanie. Układ ten miał premierę w 2018 roku i nie jest liderem wydajności i prędkości, ale ze względu na cenę często stosowany jest w podstawowych modelach telefonów i tabletach. Z układu tego korzystają telefony m.in.

  • Nokia
  • Realme
  • Alcatel
  • Ulefone
  • ZTE
  • Samsung

Luka ta umożliwia dostęp do zdjęć i filmów, kontaktów, wiadomości, czyli w zasadzie najważniejszych obszarów telefonu. Dodatkowo atakujący może szpiegować poprzez zdalne uruchomienie kamery i mikrofonu i przejęcie tak nagranych informacji. Możliwe jest też usuwanie danych i plików. Jak widać lista jest pokaźna i może być sporym problemem.

Firma poinformowała o sytuacji producenta – UNISOC, ale także producentów sprzętu mobilnego, którzy korzystają z tego produktu. Niestety na ten moment nie ma informacji, czy lukę można załatać aktualizacją oprogramowania. 

Źródło: Kryptowire

0 replies on “Prawie 100 modeli smartfonów podatnych na ataki!”