Dostałeś SMS o poczcie głosowej? Uważaj, to może być oszustwo!

Według różnych statystyk, spam i phishing odpowiadają za większość przypadków ataków na firmy. Obecnie fałszywe maile potrafią być tak dobrze skonstruowane, że bez odpowiednich narzędzi, ciężko odróżnić je od prawdziwych. To na co zazwyczaj zwraca się uwagę, czyli „pole nadawcy” można łatwo sfałszować. Wówczas niewiele trzeba by namówić kogoś do otwarcia załącznika czy przejścia na wskazaną witrynę. Może to skutkować pobraniem złośliwego oprogramowania. 

Podobnie jest z SMS-ami. Istnieje wiele ataków, które wykorzystują tę metodę komunikacji oraz próby podszycia się pod banki, firmy kurierskie i inne instytucje. Swego czasu bardzo popularnym atakiem były wiadomości z informacją, o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej, z powodu przekroczenia wagi. Nie chodziło o kwotę, ale o dane, które można było w ten sposób stracić (np. nr karty kredytowej i kod CVV).

Jak donosi portal Dobre Programy, coraz więcej osób w Polsce otrzymuje SMS-y, które informują o oczekującym nagraniu poczty głosowej. We wiadomości znajduje się link, a jego kliknięcie spowoduje przejcie na stronę, której celem jest wyłudzenie danych (a w innym wariancie, pobranie szkodliwej aplikacji).

Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy

Należy pamiętać, by nie klikać odnośników od nieznanych nadawców oraz zainstalować program antywirusowy, który pomoże chronić urządzenie mobilne przed złośliwymi aplikacjami.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/sms-o-poczcie-glosowej-wraca-znane-oszustwo,6767338346142592a

0 replies on “Dostałeś SMS o poczcie głosowej? Uważaj, to może być oszustwo!”