Nie palcem, nie twarzą, lecz sercem odblokujesz telefon

Od kilku lat producenci różnych urządzeń, które zawierają dane, implementują zabezpieczenia biometryczne. Czasami jest to skaner linii papilarnych, innym razem skaner siatkówki oka, a w przypadku niedawno zaprezentowanego iPhone’a X – zaawansowane rozpoznawanie twarzy. Trudno zaprzeczyć, że każde z tych rozwiązań jest bardziej wygodne od wpisywania kodu lub rysowania na ekranie kształtów. Zabezpieczenia biometryczne są obecne nie tylko w firmach jako jedna z form autoryzacji, ale także w laptopach, tabletach i przede wszystkich – smartfonach.

Być może wymienione metody już za kilka lat będą uważane za archaiczne, bowiem na horyzoncie pojawiła się nowa, oparta o… serce. Jak donosi portal Thehackernews[1], grupa naukowców z Uniwersytetu Buffalo w Nowym Yorku opracowała nową metodę uwierzytelniania, która wykorzystuje różne informacje i dane związane z sercem (m.in. kształt i wielkość) do stworzenia jedynego w swoim rodzaju profilu, który będzie używany do rozpoznania użytkownika.

Źródło: http://thehackernews.com/2017/09/cardiac-scan-heart-password.html
Źródło: http://thehackernews.com/2017/09/cardiac-scan-heart-password.html

Skaner serca (Cardiac Scan) wykorzystuje miniaturowy radar Dopplera, by bezprzewodowo i w czasie rzeczywistym mierzyć bijące cerce. Co ciekawe, w tym przypadku nie wymaga się żadnej interakcji od użytkownika. Wystarczy przebywać w pobliżu urządzenia i tak długo jak radar jest w stanie nas wykryć, do odblokowania urządzenia nie jest wymagane podanie kodu. Badacze twierdzą, że zebrane w ten sposób dane są wyjątkowe dla każdego człowieka. Urządzenie ma być również bezpieczne, gdyż sygnał jest słabszy od tego, który generuje sieć Wi-Fi.

Jak to wygląda w praktyce? Badania przeprowadzone na 78 osobach pokazały, że skaner serca zdał egzamin w 98,61% przypadków. Współczynnik błędu zrównoważonego (informacja wykorzystywana w biometrii i oznaczana jako EER) wyniósł 4,42%, co już teraz jest dobrym wynikiem, ale wciąż wymagającym poprawek. Być może za kilka lat odblokowanie telefonu będzie jeszcze prostsze i będzie on gotowy do działania zawsze po wyjęciu z kieszeni.

[1] http://thehackernews.com/2017/09/cardiac-scan-heart-password.html

0 replies on “Nie palcem, nie twarzą, lecz sercem odblokujesz telefon”