Ransomware zaatakowało brytyjskie lotnisko

Szkodliwe oprogramowanie typu ransomware szyfruje dane na komputerze użytkownika, a następnie wyświetla ofierze informacje o konieczności zapłacenia okupu za klucz umożliwiający odzyskanie danych. Niestety wciąż wiele osób nie wykonuje kopii chociaż najbardziej newralgicznych plików, co może skutkować przestojem w pracy i wymiernymi stratami finansowymi.

Jak podaje Bristol Airport, w piątek doszło do ataku[1], w wyniku którego kilka komputerów podpiętych do sieci lotniska zostało zainfekowanych. Z tego powodu na ekranach nie mogły pojawić się informacje związane z przylotami i odlotami samolotów, a zamiast tego godziny były publikowane w tradycyjnej, papierowej formie 🙂

Źródło: https://thehackernews.com/2018/09/cyberattack-bristol-airport.html
Źródło: https://thehackernews.com/2018/09/cyberattack-bristol-airport.html

Władze lotniska po ataku wystosowały na Twitterze komunikat, „W chwili obecnej mamy problemy z wyświetleniem informacji na tablicach informacyjnych. Trudności nie dotyczą lotów”:

 

 

Mimo, że w tym przypadku lotnisko dość dobrze poradziło sobie z awarią, pokazuje to, jaki wpływ na życie tysięcy ludzi może mieć atak szkodliwego oprogramowania. W przeszłości ataki ransomware zdażały się w szpitalach w trakcie operacji czy podobnie jak w tej historii – na lotniskach i dworcach kolejowych (jak chociażby w przypadku WannaCry, zdjęcie poniżej)

WannaCry
Źródło: http://www.abc.net.au/news/2017-05-16/deutsche-bahn-cyberattack/8528532

Aby uniknąć ataku tego typu warto posiadać oprogramowanie zabezpieczające oraz regularnie aktualizować wszystkie urządzenia. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest robienie kopii zapasowej systemu i plików, dzięki czemu nawet po ataku jesteśmy w stanie szybko przywrócić platformę do momentu sprzed ataku.

[1] https://thehackernews.com/2018/09/cyberattack-bristol-airport.html

0 replies on “Ransomware zaatakowało brytyjskie lotnisko”