Piosenka, która niszczy dyski twarde

Bezpieczeństwo IT zazwyczaj kojarzy się z zapewnieniem ochrony stacji końcowych, ochrony przed spamem czy zapewnieniem bezpieczeństwa przed fizycznym dostępem do maszyny. Jednak mało kto mógłby jako potencjalny powód awarii dysku twardego podać piosenkę. Okazuje się jednak, że jest to możliwe.

Jeden z inżynierów Microsoft – Raymond Chen, opublikował na blogu firmy historię, jak dochodziło do uszkodzenia dysków twardych starszych laptopów, podczas odtwarzania konkretnej piosenki.

Dokładna analiza incydentu wykazała, że piosenka pokrywała się z częstotliwością rezonansową (czyli przy której dochodzi do rezonansu, a czego dyski twarde nie lubią) podzespołów laptopa. Opisywany problem dotyczył niektórych modeli dysków twardych, o prędkości obrotowej 5 400 (RPM). Piosenka, o której mowa to utwór Janet Jackson „Rhythm Nation”. Awarii ulegały podatne dyski znajdujące się nie tylko w laptopie, z którego odtwarzano utwór, ale także maszyny znajdujące się obok! Chen wskazał, że podobne awarie i komplikacje mogę być wywołane także na inne sposoby… np. krzyk. Jako przykład może posłużyć eksperyment Brendana Gregga, który udowodnił (poniżej wideo), że sam krzyk w kierunku niektórych modeli dysków twardych, może powodować wzrost opóźnienia w zapisie danych.

Na szczęście sprawa piosenki Janet Jackson dotyczy sprzętu z okresu roku 2005, a do tego wybranych modeli. Jest zatem mało prawdopodobne, by po 17 latach te laptopy z oryginalnymi dyskami były dalej w użyciu.

Źródło: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/piosenka-janet-jackson-rhythm-nation-moze-uszkodzic-dyski-hdd.html

Źródło: https://www.malwarebytes.com/blog/news/2022/08/bad-rhythm-janet-jackson-song-resonates-poorly-with-some-old-hard-drives

0 replies on “Piosenka, która niszczy dyski twarde”