Koronawirus w phishingu…

W ostatnich tygodniach media na całym świecie informują o rozprzestrzenianiu się nowego rodzaju wirusa, który powoduje objawy podobne do grypy i może doprowadzić do ciężkiej niewydolności płuc, a nawet śmierci. Początkowo infekcje występowały na terenie Chin, jednak obecnie odnotowuje się coraz więcej przypadków na całym świecie. 

Niestety cyberprzestępcy postanowili wykorzystać strach przed nowym zagrożeniem i przygotować nową kampanię phishingową, która odnosi się do koronawirusa. Początkowo atak kierowany był do mieszkańców Stanów Zjednoczonych:

Źródło: Bleeping Computer
Źródło: Bleeping Computer

Z treści wynika, że odpowiednie służby stale monitorują rozwój infekcji, ale odbiorca maila może samodzielnie sprawdzić jak wygląda rozprzestrzenianie się wirusa w jego okolicy. Autorzy podszywają się pod Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Kliknięcie odnośnika powoduje przejście na fałszywą stronę logowania do Outlooka. Podanie tam jakichkolwiek danych  jest równoznaczne z przekazaniem ich cyberprzestępcom. 

Kolejny przykład dotyczy nie tylko mieszkańców USA, ale także Wielkiej Brytanii. Jak informują specjaliści, z biegiem czasu tego typu ataki mogą być widoczne także w innych krajach.

Źródło: Bleeping Computer
Źródło: Bleeping Computer

Jeżeli ktoś interesuje się tematyką Koronawirusa, powinien śledzić informacje podawane np. na stronie WHO. W ten sposób skorzysta z oficjalnego źródła. Warto także mieć na uwadze by zawsze dokładnie sprawdzać kto jest adresatem i nie pobierać plików oraz nie klikać odnośników od nieznanych nadawców.

Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/coronavirus-phishing-attacks-are-actively-targeting-the-us/

0 replies on “Koronawirus w phishingu…”