Jeden symbol może wyłączyć aplikacje iPhone’a, iPada i macOS-a

Kilka tygodni temu media informowały o „bombie tekstowej”, która powodowała zawieszenie się, a nawet ponownie uruchomienie urządzenia. Wystarczyło otrzymać odpowiednią wiadomość z linkiem (zdjęcie poniżej), który wykorzystywał błąd w systemie. Mimo, że otrzymanie takiego komunikatu mogło być irytujące, nie powodowało to zagrożenia w bezpieczeństwie:

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/technology/2018/01/18/apple-text-bomb-can-crash-iphones-single-message/
Źródło: http://www.telegraph.co.uk/technology/2018/01/18/apple-text-bomb-can-crash-iphones-single-message/

Od kilku godzin w sieci krąży informacja[1] o kolejnym błędzie, który można wykorzystać w jeszcze prostszy sposób. Sprawa dotyka nie tylko urządzeń z iOS, ale również systemu operacyjnego macOS czy watchOS (Apple Watch). Jeżeli użytkownik otrzyma odpowiedni symbol poprzez aplikację do komunikacji np. Messenger, Gmail, Outlook czy WhatsApp, może to spowodować błąd i zawieszenie/wyłączenie aplikacji. Także wprowadzenie go w notatniku czy przeglądarce da podobny efekt. Każda aplikacja, która próbuje załadować symbol, nie jest w stanie zrobić tego poprawnie i zawiesza się.

Źródło: https://thehackernews.com/2018/02/crash-iphone-text.html
Źródło: https://thehackernews.com/2018/02/crash-iphone-text.html

Wspomniany symbol odnosi się do języka Telugu (Indie). W najgorszym scenariuszu użytkownika czeka tak zwany „loop”, a więc pętla, w którą wpada aplikacja. Za każdym razem kiedy program próbuje zadziałać poprawnie, ładuje symbol ponownie i kończy tak jak poprzednio – wyłączeniem.

Na kanale MobileWorld został umieszczony filmik, który pokazuje skutki odebrania wskazanego symbolu na iPhonie:

W chwili obecnej błąd może być wykorzystany na najnowszej wersji iOS oraz macOS. Bety tych systemów (iOS 11.3 oraz macOS 10.13.4) odczytują symbol poprawnie, zatem jest to już kwestia czasu, aż użytkownicy dostaną możliwość uodpornienia sprzętu na podobne żarty.

[1] https://thehackernews.com/2018/02/crash-iphone-text.html

0 replies on “Jeden symbol może wyłączyć aplikacje iPhone’a, iPada i macOS-a”