iOS jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych

Od kilku lat mobilne systemy operacyjne są na tyle zaawansowane, że wiele czynności wykonywanych do tej pory na laptopie, z powodzeniem można zrobić na smartfonie lub tablecie. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że na urządzeniach mobilnych użytkownicy przechowują często więcej danych, niż na tradycyjnych systemach, przestaje dziwić fakt coraz większej liczby ataków i szkodliwego oprogramowania dla platform mobilnych. Znajduje to również potwierdzenie w statystykach…

Nokia w swoim najnowszym raporcie[1] zaprezentowała dość ciekawe statystyki. Okazuje się, że jednym z najbezpieczniejszych systemów jest iOS (dane za trzy pierwsze kwartały 2017 roku), który pod tym względem całkowicie zdeklasował Androida.

Źródło: https://resources.ext.nokia.com/asset/201621
Liczba infekcji, ze względu na urządzenie Źródło:https://resources.ext.nokia.com/asset/201621

Co prawda powyższy wykres nie wyszczególnia, jaki procent ataków dotyczył platformy mobilnej Apple, ale biorąc pod uwagę pozostałe wartości (liczba ataków na Androida) oraz popularność wymienionych systemów, to faktycznie iOS przedstawia się najlepiej, co potwierdzają sami analitycy z Nokii.

Duża liczba ataków na system Android wynika nie tylko z bardzo dużej popularności, ale również z tego, że wielu użytkowników wciąż instaluje aplikacje mobilne z innych źródeł niż oficjalny sklep Google Play. Mimo wielu modyfikacji i ulepszeń ze strony Google, trudno jest zapewnić bezpieczeństwo urządzeniu, na którym użytkownik instaluje niezaufane aplikacje. Do ataków dochodzi najczęściej przy użyciu socjotechniki (phishing, SMS-y z linkami do aplikacji, fałszywe aktualizacje i powiadomienia na stronach). Podano ciekawy przykład Chin, gdzie jedynie 4% aplikacji pobieranych jest z oficjalnego sklepu (zajmującego pod tym względem 10 lokatę).

Źródło: https://newzoo.com/insights/rankings/top-10-android-app-stores-china/
Źródło: https://newzoo.com/insights/rankings/top-10-android-app-stores-china/

W raporcie znalazły się także inne ciekawostki, np. aż połowa szkodliwych aplikacji miała oznaczenie (flagę) wysokiego ryzyka, co związane było z oprogramowaniem m.in. ransomware (szyfruje dane, za które użytkownik musi później zapłacić). Najpewniejszym sposobem na uniknięcie infekcji złośliwym programem jest pobieranie aplikacji jedynie z zaufanego źródła i regularnie robienie kopii zapasowej. Warto również rozważyć zainstalowanie programu antywirusowego dla systemu Android.

[1] https://resources.ext.nokia.com/asset/201621

0 replies on “iOS jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych”