Google odrzucił 2,28 miliona ryzykownych aplikacji

Nie jest tajemnicą, że szkodliwe aplikacje dla systemu Android czasami trafiają do oficjalnego sklepu Google Play. Cyberprzestępcy używają różnych sztuczek by ominąć wbudowane zabezpieczenia, ale z reguły Google bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych aplikacji oraz eliminowaniem tych, które dostały się do sklepu, ale wykazują niebezpieczne i szkodliwe działanie.

W 2023 roku Google odrzuciło 2,28 miliona ryzykowanych aplikacji, które naruszały zasady i stwarzały niebezpieczeństwo dla użytkownika. Oprócz tego, zablokowano 333 tysiące konta, które wielokrotnie naruszały panujące w sklepie zasady, a także przesyłały aplikacje wprowadzające użytkowników w błąd i będące niebezpieczne. Jest to ogromny wzrost w porównaniu do roku 2022, kiedy odrzucono 1,5 miliona aplikacji oraz 173 tysiące kont.

Google od wielu lat stara się minimalizować ryzyko korzystania z aplikacji w Google Play i działa na rzecz przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla użytkowników systemu Android. Google kieruje się tak zwaną zasadą „SAFE”, które rozwinąć można jako:

(S)afeguard Users – Ochrona użytkowników

(A)dvocate for Developer Protection – Wsparcie na rzecz ochrony programistów

(F)oster Responsible Innovation – Wsparcie dla odpowiedzialnych innowacji

(E)volve Platform Defenses – Ewolucja ochrony platformy

Dodatkowo gigant wprowadził nowe zasady dodawania aplikacji, by wyłapać te niebezpieczne, zanim trafią do sklepu. Deweloper musi musi przejść bardziej rygorystyczną weryfikacje, wliczając w to weryfikację tożsamości. Dodano niezależne recenzje czy też pomoc przy wyborze bezpiecznego SDK dla programistów. Trzeba przyznać, że to działanie przynosi efekty i faktycznie Android staje się coraz bezpieczniejszym środowiskiem. Mimo tego, warto skorzystać z narzędzi takich jak aplikacja antywirusowa na smartfona/tablet, której rola to nie tylko wykrywanie szkodników, ale także blokowanie spamu czy niechcianych wiadomości SMS.

Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/google-rejected-228-million-risky-android-apps-from-play-store-in-2023/

0 replies on “Google odrzucił 2,28 miliona ryzykownych aplikacji”