Firefox powie czy nasz mail lub hasło brało udział w wycieku danych

Wiele osób stosuje jedno hasło do różnych usług i serwisów. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, ale niestety niezbyt bezpieczne. Jeżeli kiedykolwiek nastąpi wyciek danych z jednego źródła, to automatycznie wszystkie konta na witrynach, na których stosujemy to samo hasło mogą być przejęte.

Jest to jeden z wielu powodów, dla których zaleca się używanie silnych i unikatowych haseł do każdego konta/urządzenia. Stosując się nawet do tego zalecenia, nie mamy pewności czy jedno z haseł nie wyciekło w wyniku np. ataku na dany serwis.

Firefox wychodzi naprzeciw użytkownikom, którzy chcą sprawdzić czy ich hasło/e-mail nie zostały skompromitowane. Od wczoraj dostępna jest strona Firefox Monitor, na której użytkownik może wpisać adres e-mail i sprawdzić czy znalazł się on w bazie danych związanej z wyciekami. Serwis powstał przy udziale Troya Hunta, który prowadzi podobną witrynę – Have I been Pwned. Informacje z tej strony w dużym stopniu zasilają Firefox Monitor. Istnieje możliwość zapisania się do listy, dzięki czemu użytkownik może otrzymać alert, kiedy Firefox Monitor wykryje, że wskazany przez użytkownika e-mail pojawił się właśnie w bazie z wyciekami.

Firefox Monitor dostępny jest pod adresem – https://monitor.firefox.com

 

Co zrobić aby nasze dane były bezpieczniejsze?

  • Każde hasło powinno składać się z minimum 10 znaków, małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych
  • Hasło powinno być zawsze unikatowe
  • Pytania pomocnicze do resetowania hasła powinny być jak najbardziej szczegółowe, a odpowiedzi mało oczywiste
  • Dla ułatwienia, korzystaj z renomowanych managerów haseł
  • Jeżeli to tylko możliwe, włącz dwustopniowe uwierzytelnianie, dzięki czemu wyciek hasła nie będzie tak dotkliwy i pozwoli na szybszą reakcję

Źródło: https://monitor.firefox.com

0 replies on “Firefox powie czy nasz mail lub hasło brało udział w wycieku danych”