Fałszywy czytnik PDF w sklepie Google Play

Jedną z zasad, którą powinni się kierować użytkownicy urządzeń mobilnych jest pobieranie aplikacji z oficjalnych źródeł. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że program, który planujemy zainstalować, będzie szkodliwy i narazi nas na niebezpieczeństwo. Niestety co jakiś czas słyszymy, że nawet w oficjalnym sklepie z aplikacjami, pojawiają się fałszywe programy. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w Google Play, o czym donosi m.in. portal Dobre Programy.

Szukając aplikacji do przeglądania dokumentów PDF, użytkownicy mogli natrafić na program o nazwie „PDF+”. Poniżej widać listę i wśród nich fałszywą aplikację.

Źródło: Dobreprogramy.pl za https://www.xatakandroid.com
Źródło: Dobreprogramy.pl za https://www.xatakandroid.com

Po zainstalowaniu, aplikacja rozpoczyna pobieranie szkodliwego oprogramowania, które pozwala na przejęcie kontroli nad urządzeniem, w tym wiadomości SMS. Dzięki temu, narażone mogą być środki użytkownika, zgromadzone w aplikacji bankowej. Mając kontrolę nad SMS-ami, atakujący może przechwycić kod jednorazowy potrzebny m.in. do autoryzacji zlecenia.

Aplikacja ma dobre oceny i recenzje, ale w małej ilości. Biorąc pod uwagę, że oczekiwana funkcjonalność nie została spełniona, to recenzje prawdopodobnie nie pochodzą od rzeczywistych użytkowników aplikacji. Po uruchomieniu, użytkownik był proszony o pobranie dodatkowej zawartości, co powinno wzbudzić czujność.

Jedną z metod uniknięcia szkodliwego oprogramowania, jest instalacja oprogramowania zabezpieczającego. Niektórzy producenci oprócz wersji płatnych udostępniają użytkownikom także darmowe wersje antywirusa dla systemu Android. Warto zainteresować się tym tematem.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/falszywy-czytnik-pdf-na-androida-zainstaluje-ci-trojana-bankowego,6701498090588736a

Tagi:
0 replies on “Fałszywy czytnik PDF w sklepie Google Play”