Facebook prosił o zdjęcie twarzy by zweryfikować użytkownika

Jednym z problemów dla dużych portali i serwisów są fałszywe konta i boty. Metodą na zapobieganie zakładania takich kont jest m.in. Captcha, która wymaga prostej interakcji do weryfikacji, czy osoba np. pisząca komentarz lub zakładająca konto jest człowiekiem. Może to być  działanie matematyczne czy wskazanie pewnych kształtów na obrazku. Okazuje się jednak, że Facebook testuje również inną metodę, w której prosi użytkownika o przesłanie zdjęcia twarzy.

Jak zauważył jeden z użytkowników Twittera, Facebook sprawdza nowy system Captcha. Na poniższym zrzucie ekranu widać komunikat z prośbą o przesłanie zdjęcia twarzy:

https://twitter.com/flexlibris/status/935635282564734977

 

 

Jak donosi serwis Wired[1], Facebook potwierdził, że faktycznie takie rozwiązanie jest sprawdzane. Ma to działać w taki sposób, by na podstawie zdjęcia twarzy zrobionego przez użytkownika, sprawdzić czy fotografia nie należy do innej osoby zarejestrowanej w serwisie lub nie została pobrana z sieci  by ominąć weryfikację. Cały proces ma odbywać się automatycznie – od wykrycia podejrzanej aktywności, aż po sprawdzenie przesłanego zdjęcia. Nie są znane szczegóły, gdyż w ten sposób Facebook chce uniknąć prób manipulacji systemem. Jedną z podejrzanych czynności może być fakt, że użytkownik, który zawsze logował się z określonego miejsca (miasta/kraju), nagle loguje się z nowej lokalizacji – co może zaskakiwać, zwłaszcza w kontekście wyjazdów służbowych/wakacyjnych czy VPN.

Mimo, że komunikat informuje o nieprzechowywaniu zdjęcia i usunięciu go zaraz po weryfikacji, taka forma sprawdzania czy serwis ma do czynienia z prawdziwym użytkownikiem może budzić niepokój i już wywołuje kontrowersje w sieci.

[1]  https://www.wired.com/story/facebooks-new-captcha-test-upload-a-clear-photo-of-your-face/

0 replies on “Facebook prosił o zdjęcie twarzy by zweryfikować użytkownika”