Wyciek hasła? Niedługo nie będzie to problemem!

Czasy, kiedy konieczne było zapamiętanie kilku haseł są już dawno za nami. Obecnie większość internautów musi pamietać hasła do wielu serwisów, kilku skrzynek pocztowych i wielu innych usług. Oczywiście z pomocą przychodzą rozwiązania typu „menedżer haseł”, które wymagają zapamiętania jedynie jednego, głównego hasła. Pozostałe są trzymane bezpieczne, a nawet w przypadku niektórych aplikacji, automatycznie uzupełniają wymagane pola login + hasło na stronie, po uwierzytelnieniu biometrycznym. 

Jednak w dalszym ciągu problem stanowią wycieki danych, które zdarzają się różnym zarówno małym, jak i dużym portalom/serwisom usługowym.

Na obydwa problemy, pewne rozwiązanie może mieć Google, a konkretnie przeglądarka Chrome. Ma ona wbudowany menedżer haseł (Google Chrome Password Manager), który pozwala zarządzać hasłami. Dodatkowo ma wbudowane sprawdzanie czy jedno z naszych haseł nie brało udziału w wycieku danych. Jeżeli doszło do takiego zdarzenia – zmiana hasła zostanie przeprowadzona szybko i sprawnie, by uniknąć jego wykorzystania przez cyberprzestępców.

Jak podaje Google na swoim blogu, po pojawieniu się komunikatu o konieczności zmiany hasła, użytkownik zostanie poprowadzony przez cały proces, bo odbył się to bezproblemowo. Poniżej widać przykład:

Początkowo rozwiązanie zostanie wprowadzone dla Androida i użytkowników w Stanach Zjednoczonych. To jednak prawdopodobnie zmieni się i liczba wspieranych krajów rozrośnie się, podobnie jak strony i aplikacje wspierające tę technologię.

Źródło: https://blog.google/products/chrome/automated-password-changes/

0 replies on “Wyciek hasła? Niedługo nie będzie to problemem!”