Brak szyfrowania = niebezpieczna strona. Kolejna zmiana w Chrome

Google Chrome to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych. Od pewnego czasu producent stara się wdrażać nowe polityki i zmiany do kolejnych wydań programu, dzięki czemu po wykryciu braku szyfrowania na stronie (http zamiast https), na którą chce wejść użytkownik, jest on informowany o potencjalnym niebezpieczeństwie i zagrożeniach (chociażby podsłuch).

Okazuje się, że wraz z ukazaniem się w czerwcu wersji Chrome 68[1], każda strona, która nie stosuje szyfrowania, będzie oznakowana jako niebezpieczna (czyli nie będzie już domysłów, po prostu brak szyfrowania będzie równał się z brakiem bezpieczeństwa). Sam komunikat nie będzie już szary, a czerwony, co z pewnością lepiej rzuci się w oczy internautom. Dodatkowo szyfrowanie ma być już na tyle powszechne, że nie będzie ono specjalnie oznaczane. Strony nie będą już pokazywały zielonej kłódki. Słowem, Google będzie oznaczało tylko te strony, które odstają od dzisiejszych standardów.

Źródło: https://9to5google.com/2018/02/08/google-chrome-70-http-not-secure/
Źródło: https://9to5google.com/2018/02/08/google-chrome-70-http-not-secure/

Jak wskazuje serwis Dobre Programy, 81 na 100 największych serwisów internetowych używa https. Jest to wynik dobry, ale daleki od perfekcji. Ruch Google o tak oczywistym oznaczaniu witryn bez szyfrowania, może okazać się mobilizujący dla właścicieli stron i przyspieszyć wdrożenie https.

[1] https://www.dobreprogramy.pl/Symboliczne-zwyciestwo-HTTPS.-Z-Chromea-znikna-zielone-klodki,News,88224.html

Tagi:
0 replies on “Brak szyfrowania = niebezpieczna strona. Kolejna zmiana w Chrome”