Apple jeszcze bardziej zadba o prywatność użytkowników

Aplikacje, które starają się udostępniać informacje o lokalizacji użytkownika firmom trzecim bez jego zgody zostaną niedługo usunięte ze sklepu AppStore, jeżeli nie zmienią swojej polityki. Jak pokazuje użytkownik Twittera, nowy regulamin będzie jasno precyzował co wolno aplikacji w tej kwestii.

 

Wspomniany dokument ma pomóc deweloperom dostosować się do nowych zasad. Jak wskazuje Antyweb[1], najważniejsze są tu punkty 5.1.1 oraz 5.1.2, które dotyczą kolejno „zbierania danych i ich przechowywania” oraz „używania zebranych danych i ich udostępniania”. 

Dzięki tym zapisom deweloper będzie musiał uzyskać naszą zgodę nie tylko na zbieranie danych, ale również na ich przekazywanie dalej. Co więcej, jeżeli usługa lokalizacji nie będzie wymagana do działania aplikacji lub będzie całkowicie niezwiązana z usługą, to nawet po wyrażeniu przez nas zgody na zbieranie tego typu informacji, program może zostać usunięty przez Apple.  Działania te mają oczywiście związek ze zbliżającym się wielkimi krokami RODO[2].

[1] http://antyweb.pl/ios-bezpieczenstwo-aplikacje-gps/
[2] https://www.techrepublic.com/article/if-your-ios-app-shares-location-data-without-permission-apple-will-pull-it/

0 replies on “Apple jeszcze bardziej zadba o prywatność użytkowników”