Android 11 – spore zmiany w kwestii bezpieczeństwa i prywatności

System operacyjny Android jest najpopularniejszą platformą na świecie. Mimo, że Google w każdej nowej odsłonie dodawało wiele ciekawych funkcji i możliwości poprawiających bezpieczeństwo użytkowników, wciąż mogłoby być lepiej. Oczywiście nie istnieje system idealny, pozbawiony wad czy też luk. Należy mieć świadomość, że dziury w systemach, których używają szkodliwe programy są łatane przez producentów tak szybko, jak to tylko możliwe. Idealnie nie będzie, ale do ideału trzeba dążyć. 

Beta systemu Android 11 wprowadza sporo zmian. Od strony prywatności jest to m.in „jednorazowe zezwolenie”. Jeżeli aplikacja będzie chciała uzyskać dostęp np. do lokalizacji, użytkownik będzie mógł udzielić takiego zezwolenia jeden raz. Przy kolejnym uruchomieniu programu, użytkownik będzie miał wybór czy ponownie udzielić zgody. Taki zabieg pozwoli zminimalizować ryzyko śledzenia użytkownika przez aplikacje, bez jego wiedzy (np. robiąc to w tle, kiedy od dłuższego czasu użytkownik nie korzysta z usługi).

Ciekawie zapowiada się też funkcja „automatycznego resetowania dostępu do newralgicznych danych”. Jeżeli użytkownik od dłuższego czasu nie korzysta z programu, Android może wykasować zezwolenia udzielone wcześniej, by zapobiegać nadużyciom. Funkcję tę da się wyłączyć. Zdarzają się bowiem aplikacje, których główną rolą jest właśnie praca w tle. 

Źródło: Bleeping Computer

Więcej informacji na temat zmian w prywatności i bezpieczeństwie można znaleźć w 15-minutowym filmie przygotowanym przez kanał Android Developers na YouTubie.

Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/android-11-brings-numerous-security-and-privacy-improvements/

Tagi:
0 replies on “Android 11 – spore zmiany w kwestii bezpieczeństwa i prywatności”