Większa kontrola nad aplikacjami w Windows 10

Już niedługo zostanie udostępniona aktualizacja Fall Creators Update przeznaczona dla systemu Windows 10. Będzie ona zawierała szereg zmian, które wpłyną m.in. na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Aktualizacja zostanie udostępniona już w październiku. Tymczasem światło dzienne ujrzała kolejna zmiana[1], która wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników.

Podczas instalowania aplikacji pobranej z Windows Store, użytkownik musi wyrazić zgodę na dostęp programu do różnych zasobów systemu (np. obrazy, muzyka, kalendarz, mikrofon). Podobnie wygląda to w mobilnych systemach, z tą różnicą, że tam możemy ograniczyć dostęp aplikacji do niektórych funkcji. Możemy zgodzić się na dostęp do zdjęć, ale już zablokować możliwość określenia lokalizacji czy używania mikrofonu.

Październikowa aktualizacja Fall Creators update ma zmienić ten stan rzeczy. Każda aplikacja z Windows Store będzie musiała poprosić o dostęp do konkretnych zasobów. Przykład widać poniżej, gdzie użytkownik musi zgodzić się na używanie kamery.

Żródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/upcoming-windows-10-will-show-popup-dialogs-for-individual-app-permissions/
Żródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/upcoming-windows-10-will-show-popup-dialogs-for-individual-app-permissions/

Jest to bardzo dobry ruch, który pozwoli użytkownikowi zachować większą kontrolę nad zainstalowanymi programami, a tym samym zwiększyć swoją prywatność.

[1] http://thehackernews.com/2017/09/windows10-app-permissions.html

0 replies on “Większa kontrola nad aplikacjami w Windows 10”