Uwaga na scam z tematyką Koronawirusa!

Nie da się ukryć, że w ostatnich tygodniach media zostały zdominowane przez informacje o nowym wirusie, który niestety dotarł także do Polski. Taki stan rzeczy będzie się utrzymywał zapewne przez dłuższy czas. Niestety niektórym osobom nie przeszkadza to, by korzystając ze strachu przed ewentualnymi zmianami w gospodarce czy też wykorzystując nadzieje na szybkie znalezienie szczepionki, wysyłać wiadomości mające na celu oszukanie odbiorcy.

Przykład takich wiadomości widać poniżej. Oczywiście nikt w chwili obecnej nie podejmuje tego typu działań i nie zabiera z konta pieniędzy obywateli, jednak biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną i nie zdarzającą się często, część osób może uwierzyć w taki komunikat. To samo dotyczy szczepionek – oczywiście trwają nad nią prace, ale obecnie żaden kraj takowej nie posiada.

 

Źródło: Sekurak.pl
Źródło: Sekurak.pl
Źródło: Sekurak.pl
Źródło: Sekurak.pl
Źródło: Sekurak.pl
Źródło: Sekurak.pl

Nawet w takiej chwili jak ta, należy zachować ostrożność i nie nie podejmować pochopnych decyzji, klikając w dołączone do wiadomości odnośniki. Zawsze można zweryfikować, czy tego typu komunikaty są prawdziwe, np. dzwoniąc na oficjalną infolinię banku czy urzędu. Warto także pamiętać, by nie przekazywać nikomu kodów BLIK czy kodów SMS, jeżeli korzystacie z nich w konkretnej usłudze. To co może pomóc, to uruchomienie 2FA, czyli uwierzytelnianie wielopoziomowe.

Źródło informacji: https://sekurak.pl/uwazajcie-na-mase-roznych-scamow-oszustw-zwiazanych-z-koronawirusem/

0 replies on “Uwaga na scam z tematyką Koronawirusa!”