Uwaga na fałszywe SMS-y!

Próby wyłudzenia danych są niestety dość częstych zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Atakujący starają się nie tylko podszywać pod znane serwisy i instytucje, wysyłając spreparowane linki i załączniki, ale korzystają także z portali aukcyjnych i serwisów sprzedażowych, by pozyskać nr telefonu ofiary i zaatakować przy pomocy wiadomości SMS.

Jak informuje serwis DobreProgramy, jeden z czytelników otrzymał ostatnio wiadomość tekstową jak na poniższym przykładzie. SMS-y te same w sobie nie są niebezpieczne, ale jeżeli nieświadoma osoba nie zwróci uwagi na błędy lub po prostu fakt, że nie jest to oficjalna komunikacja z danego serwisu, może dać się nabrać i przejść na wskazaną witrynę.

Źródło: DobreProgramy
Źródło: DobreProgramy

Link jest już nieaktywny, więc ciężko powiedzieć gdzie konkretnie prowadził. Możliwe, że do fałszywego formularza by pozyskać dane. Czasami takie strony mogą po prostu rozpoczynać pobieranie szkodliwego oprogramowania. Warto mieć to na uwadze i w miarę możliwości stosować oprogramowanie zabezpieczające na smartfony, które często posiada funkcję skanowania treści i sprawdzania czy dana witryna nie jest próbą phishingu.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/sms-o-sprzedazy-przedmiotu-kupione-prosze-podac-dane,6948446864218720a

0 replies on “Uwaga na fałszywe SMS-y!”