Statystyki na szybko – ataki ransomware w Polsce

Wiele wpisów na blogu poświęconych jest ransomware, czyli szkodliwemu oprogramowaniu, które szyfruje pliki na komputerze ofiary, a następnie żąda za nie okupu. Większość statystyk odnosi się się do danych zbieranych globalnie lub na wybranym kontynencie. Tymczasem firma QNAP opublikowała[1] ciekawe informacje związane z naszym polskim rynkiem, w kontekście ataków ransomware.

W przypadku tego raportu o nazwie „Ransomware w polskich firmach i organizacjach. Wpływ zagrożeń na efektywność pracy oraz ochronę danych”, wszystkie informacje zawarte są w jednej spójnej infografice dostępnej poniżej. Za najciekawsze dane można uznać fakt, że:

  • 96% ankietowanych uważa, że ich firma jest dobrze zabezpieczona przed ransomware, ale jednocześnie 30% firm padło ofiarą szkodliwego oprogramowania tego typu
  • 18% planuje zwiększyć wydatki na ochronę przeciwko ransomware
  • Zdaniem 63% ankietowanych dyrektorów IT, przed ransomware najlepiej chroni polityka dobrych praktyk

Więcej ciekawych danych poniżej:

Źródło: https://www.backupacademy.pl/ransomware-w-perspektywie-polityk-bezpieczenstwa-it/
Źródło: https://www.backupacademy.pl/ransomware-w-perspektywie-polityk-bezpieczenstwa-it/

Jednym z najlepszych zabezpieczeń przeciwko ransomware dla zwykłych użytkowników jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że dysk do tworzenia kopii należy podłączać tylko na czas wykonywania procedury backupu. Jeżeli będzie on podłączony na stałe, może dojść  do sytuacji, że zaszyfrowaniu ulegną również utworzone przez nas kopie zapasowe. Dodatkowo warto również zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz regularnie aktualizować system operacyjny i wszystkie zainstalowane aplikacje.

[1] https://www.backupacademy.pl/ransomware-w-perspektywie-polityk-bezpieczenstwa-it/

0 replies on “Statystyki na szybko – ataki ransomware w Polsce”