Prywatność jest dla ciebie priorytetem? Ten smartfon może być tym czego szukasz

Współczesne mobilne systemy operacyjne pozwalają na zarządzanie prywatnością, usługami oraz bezpieczeństwem telefonu w dość szerokim zakresie, jednak wciąż istnieje grupa klientów, która oczekuje czegoś więcej.

Odpowiedzią dla bardziej wymagających użytkowników ma być Librem 5[1], smartfon przygotowany przez firmę Purism. Chce ona stworzyć smartfona opartego nie na Androidzie, lecz na Linuksie (m.in. Debian, Suse, Fedora czy Arch Linux) , którego kod źródłowy będzie w pełni sprawdzalny. Dodatkowo dane zgromadzone w telefonie nie będą nigdzie indziej przechowywane, a użytkownik będzie całkowicie mógł (sprzętowo) wyłączyć moduły kamery, mikrofonu czy Wi-Fi/Bluetooth. Jak dodaje założyciel firmy w jednym z filmów promujących to rozwiązanie:

Nie zamierzamy zamknąć cię w ekosystemie, który cię kontroluje. Nie zostaniesz poproszony o podanie danych związanych z bankowością, tylko po to by móc ściągnąć aplikację ze sklepu.

Warto podkreślić, że nie jest jeszcze pewne czy telefon powstanie, ponieważ środki na ten cel są zbierane w ramach crowdfundingu. Na swojej stronie Purism rozpoczął przedsprzedaż, w ramach której prowadzona jest zbiórka środków. Sam telefon będzie można otrzymać za wsparcie kwotą 599 dolarów, ale jest też możliwość wpłaty większym lub mniejszych kwot i otrzymania w zamian odpowiednich gratyfikacji. Docelowo do uruchomienia projektu firma potrzebuje 1,5 mln dolarów. Na dzień dzisiejszy zebrali 10% wymaganej kwoty, ale do końca zbiórki pozostały jeszcze 53 dni.

Źródło: https://www.gsmmaniak.pl/740530/the-librem-5-smartfon-linuksem/attachment/librem5_2/
Porównanie systemów operacyjnych. Źródło: https://www.gsmmaniak.pl/740530/the-librem-5-smartfon-linuksem/attachment/librem5_2/

Jeżeli chodzi o specyfikację urządzenia, to ma posiadać procesor i.MX6 lub iMX8, 3 GB pamięci RAM oraz 5 calowy ekran.

Projekt jest ciekawy i sam telefon, jeżeli uda się go wyprodukować , z pewnością znajdzie swoich odbiorców. Pytanie tylko, czy będzie ich na tyle dużo, by rozpocząć masową produkcję?

[1] https://puri.sm/shop/librem-5/

0 replies on “Prywatność jest dla ciebie priorytetem? Ten smartfon może być tym czego szukasz”