Pobrałeś tę aplikację? Lepiej usuń ją z telefonu…

Mimo że Google regularnie wprowadza ulepszenia do systemu Android i sprawdza aplikacje w Google Play pod kątem bezpieczeństwa, co jakiś czas słyszymy o potencjalnie niebezpiecznym programie, który był możliwy do pobrania z oficjalnego sklepu. O podobnej sytuacji donosi portal Dobre Programy.

Wspomniana aplikacja jest w rzeczywistości koniem trojańskim „Joker”, który pozwala atakującemu na przejęcie kontroli nad telefonem. Program miał służyć do pobierania nowych tapet na smartfon. Jego nazwa to Wallpaper Spirit i została pobrana przez 100-500 osób. Jeżeli również należysz do tego grona, zalecane jest by jak najszybciej ją usunąć i przeskanować urządzenie programem antywirusowym. Możliwości Jokera są wystarczające by np. spowodować kradzież środków lub zdobyć informacje o użytkowniku:

  • odczytywanie SMS
  • dostęp do książki telefonicznej
  • zapisywanie numeru użytkownika zainfekowanego telefonu do usług premium (o podwyższonej opłacie)

Jak informuje portal Dobre Programy, na ten moment szkodliwy program został usunięty ze sklepu. Ważne jednak by przed podobnymi sytuacjami należycie zabezpieczyć się na przyszłość. Informacja o całej sytuacji pochodzi z konta SecneurX na Twitterze:

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/sklep-google-play-aplikacja-z-tapetami-kradnie-dane-lepiej-ja-usun,6726221471116256a

0 replies on “Pobrałeś tę aplikację? Lepiej usuń ją z telefonu…”