Ransomware jest jednym z najpopularniejszych zagrożeń, z jakim mogą obecnie spotkać się internauci. Jest to oprogramowanie, które szyfruje dane na komputerze ofiary, a następnie wymaga zapłacenia okupu w wysokości nawet kilkuset dolarów od jednego urządzenia. Mimo, że jednym ze skuteczniejszych sposobów na uniknięcie utraty danych po ataku ransomwarem (ale również przy zwykłej awarii nośnika danych) jest regularne tworzenie kopii zapasowych, niektórzy użytkownicy nie robią ich wcale. W takim przypadku zaszyfrowanie danych może być bardzo dotkliwe…
Na szczęście dla osób, które przypadkiem zainfekowały system złośliwym oprogramowaniem, zdarza się, że ekspertom ds. bezpieczeństwa i laboratoriom antywirusowym udaje się znaleźć słabości w szkodniku szyfrującym dane i odwrócić cały proces.
Firma Bitdefender opublikowała[1]niedawno nowe narzędzie, które potrafi przywrócić pliki zaszyfrowane przez starszą wersję LockCrypta (na końcu tych plików znajduje się rozszerzenie .1btc). Największa aktywność tego szkodnika przypada na okres między lutym a majem tego roku.
Niestety nowe narzędzie tego producenta może nie być pomocne dla innych wersji LockCrypta (zakończonych rozszerzeniem .BI_D, .lock, .2018 oraz .mich). Narzędzie dostępne jest na stronie producenta – https://labs.bitdefender.com/2018/07/lockcrypt-ransomware-decryption-tool/
[1]https://www.bleepingcomputer.com/news/security/bitdefender-releases-decryption-tool-for-older-version-of-lockcrypt-ransomware/