E-mail z YouTube’a? Uważaj to może być scam!

Próba wyłudzenia danych lub nakłonienia do wykonania określonej czynności poprzez pocztę elektroniczną jest dość często spotykane, zwłaszcza w kontekście bankowości. Atakujący może próbować przekonać ofiarę by podała login i hasło, a następnie kod jednorazowy. Dość ciekawą próbę wyłudzenia opisał serwis Bleeping Computer[1].

Użytkowniczka YouTube’a, prowadząca kanał TeslaJoy otrzymała maila, w którym została poinformowana o naruszeniu wielu punktów serwisowego regulaminu. Z tego powodu musiała podać adres kanału, rodzaj treści tam umieszczanych, czy posiada do nich prawa oraz (uwaga!) hasło do konta…

Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/scammers-try-to-trick-youtubers-into-giving-up-password
Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/scammers-try-to-trick-youtubers-into-giving-up-password

Pomijając fakt, że YouTube nigdy nie prosi użytkowników o podanie tego typu informacji, to podawanie hasła na prośbę mailową jakiegokolwiek serwisu lub usługodawcy jest bardzo złym pomysłem. W tym przypadku osoba próbująca wyłudzić dane, otrzymałaby komplet informacji potrzebnych do przejęcia kanału.

 

 

Dodatkowo jak poinformowała właścicielka konta na Twitterze, e-mail na który otrzymała wiadomość był publicznie dostępny, ale nie wykorzystywany do komunikacji z YouTubem. Dodając do siebie to wszystko, werdykt nie mógł być inny jak scam.

Najlepszym sposobem na tego typu ataki jest pamiętanie by wrażliwych danych nigdy nie podawać, bo prośba o takowe w ogóle nie powinna paść. Dotyczy to nie tylko wyżej opisanego ataku, ale również maili, które mogą rzekomo pochodzić z banku czy urzędu. Ważne jest by również pamiętać o aktywowaniu dwuskładnikowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. W ten sposób nawet jeżeli stracimy login i hasło, to wciąż potrzebny będzie dodatkowy kod do zalogowania.

[1]https://www.bleepingcomputer.com/news/security/scammers-try-to-trick-youtubers-into-giving-up-password/

0 replies on “E-mail z YouTube’a? Uważaj to może być scam!”