Apple udostępniło ważną aktualizację dla macOS

Firma Apple wypuściła aktualizację, która rozwiązuje błąd pozwalający na zalogowanie się na konto root w systemie macOS osobom nieuprawnionym. Więcej na temat samego błędu można przeczytać we wczorajszym wpisie. Może się wydawać, że firma szybko zareagowała na problem, jednak pojawiają się doniesienia, że sytuacja została pierwszy raz opisana na forum Apple w pierwszej połowie listopada, co nieco zmienia postać rzeczy i dziwi, że tak poważna luka nie została załatana wcześniej.

Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliście aktualizacji, warto zrobić to jak najszybciej. Trzeba jednak nadmienić, że istnieje również inny sposób na rozwiązanie tej kwestii (chociaż nie jest to równoznaczne z naprawieniem błędu). W systemowym terminalu należy wpisać komendę:

  • sudo passwd root

Następnie trzeba dwukrotnie wpisać nowe hasło. W ten sposób można zabezpieczyć konto, jednak zainstalowanie aktualizacji jest wysoce wskazane. Zdarza się bowiem, że przy łataniu jednego błędu, znajduje się także inny problem, który także zostaje rozwiązany w jednej aktualizacji.

W momencie opublikowania aktualizacji, Apple wysłało również oświadczenie do portalu iMore, w którym przeprasza wszystkich użytkowników macOS, podkreślając jednocześnie, że bezpieczeństwo zawsze było priorytetem dla firmy. Pełną treść oświadczenia można znaleźć pod tym adresem.

0 replies on “Apple udostępniło ważną aktualizację dla macOS”